kritikák és filmes gondolatok

Nagytotál - Schulcz Péter filmkritikus

Nagytotál - Schulcz Péter filmkritikus

Utolsó kommentek:

Lorrh 2021.10.28. 19:42:04

Valaki mesélje már el, hogy a Village miért van az utált kategóriában? Nekem nagyon tetszett, eredeti volt az ötlet és a csavar is hatalmas volt a végén.
Azóta Sájámáláján csak szar filmeket csinált.

Bejegyzés: FILMKRITIKA: Idő (Old)

Gyingizik 2021.10.26. 18:20:29

@Androsz: Vagy GOT. Nekem ott szakadt el a cérna amikor 3 évadon keresztül azt olvastam, hogy mozifilm szintű, miközben egyetlen folyamatos expozíció volt egyszerre csak pár szereplő mozgott egyik csoport a sivatagban a másik északon mászott...

Bejegyzés: FILMKRITIKA (SPOILERMENTES): Dűne (Dune)

Androsz · http://wikipedia.blog.hu/ 2021.10.26. 17:59:38

@Gyingizik: A píszískedés nem túl fontos hiba ebben a filmben, én is csak mellékesen említettem meg, mert bosszant a "genderszervilis" filmstúdiók és más cégóriások lelkes behódolása egy baromság előtt. Kynes néger nő? Hát igen, de legalább a lánya, Csani is egy kicsit néger lett, legalább eszébe jutott valakinek. A Harkonnenek elhanyagolása a filmben már rossz előjel, Herbert valószínűleg nem látná szívesen, hogy a regényét kissé kiherélték.

Az Érkezést, Villeneuve korábbi filmjét szeretem. Vele tehát nincs bajom. Az a film is végig terepszínű, jó, majdnem végig. A Dűnével is leginkább az a bajom, azt hiszem, hogy méltatlannak tűnik a kritikák és az előzetesek alapján az egy éve tartó folytonos lelkendezésre. Ez máskor is hiba volt már, Baljós árnyak, Avatar stb., nehéz vele megbékélnem.

Bejegyzés: FILMKRITIKA (SPOILERMENTES): Dűne (Dune)

Gyingizik 2021.10.26. 12:27:39

@Androsz: Nem tudom miért nem hozta a neved az előző hszben itt jelzem, hogy válaszoltam.

Bejegyzés: FILMKRITIKA (SPOILERMENTES): Dűne (Dune)

Gyingizik 2021.10.26. 12:26:54

Részben mindenképpen igazad van hiszen valóban vannak Hollywoodban beteg PC elvárások, melyek az általad említett példákban jelentkeztek is. De nem nyomták agyon a filmet, mint az a közelmúlt filmjeiben sokszor megtörtént (Pl. Enola Holmesban a jó öreg Holmes egy szemét hímsoviniszta, elnyomó,alak, a film összes férfi szereplőjével egyetemben. Az egyetlen pozitív férfi szereplő meg csetlő botló béna, ő Enola pasija. Sci fi példa: Starship Troopers : Heinlein hódító háborút dicsőítő művéből űr-Vietnamos háborúellenes filmet fabrikáltak a moziban.)
Kicseréltek a Dűnében egy mellékszereplőt fekete nőre, nem nagy ügy, a valóságban is vannak fekete nő ökológusok, ráadásul sivatagbolygó, indokolt (lehet) a pigmentáltság. Ez egy amcsi film, amcsi regény, ahol a nézők 40-50 %-a már rég színesbőrű.
A Harkonnen szexuális orientációjának kivétele is jogos észrevétel, de pl. Enola Holmes alapján napjainkban már az is elképzelhető lenne a filmgyárban, hogy mondjuk a meleg Harkonnenenk a jóságosak, a patriarchális, hetero Atreidesek meg a gonoszak... vagy mondjuk jó fejek az Atreidesek, de mondjuk biszexek, és Paul és Duncan néha le-le lesmárolják egymást a filmben... Mint az ifjú Superman képregényben, vagy az Árnyék és Csont c. fantasyban az egyik főszeprlő.
Ezekhez képest kaptunk egy korrekt és látványos cselekményvázlatot jó színészekkel, látványos jelenetekkel. Egysíkú a tónus? Ez igaz, de még mindig jobb mintha egy CGI színes neonos tűzijáték Marvel mozi lenne, viccesnek szánt béna figurákkal. Örüljünk, hogy legalább őszi blockbuster közelébe mehet egy olyan rendező, akinek a munkássága nyomokban az átlagtól elütő, nyomokban intellektuális jegyeket is tartalmaz - igaz, ezeket másoktól (Tarkovszkij, Antonioni) szedte össze.

Bejegyzés: FILMKRITIKA (SPOILERMENTES): Dűne (Dune)

Androsz · http://wikipedia.blog.hu/ 2021.10.25. 17:42:02

@Gyingizik: De igen, a Dűne 2000-re és a 2003-as Dűne gyermekeire, amelynek első része valójában a Dűne messiásának története. Ezek tévéfilmek, képernyőre szabott megjelenéssel, nem veszik fel a versenyt a rengeteg dollármillióból gyártott nagy mozilátványosságokkal. Viszont akik mostanában a streamerszolgáltatók emlőin lógva szívják magukba a filmélményt, márpedig sok filmbarát tesz így (természetesen csakis "eredeti" nyelven), azoknak a képernyőre szabott látvány nem lehet ellenség. Engem ebben a két minisorozatban elégedetté tesz a kiegyensúlyozott hangulatú, jó minőségű, nem kis tévéstúdiókat idéző látvány, és főleg az adaptáció gondossága. Ez még a békeévekben készült Európában, még nem volt kötelező betenni egy néger nőt egy férfiszerepbe, és azt sem kellett elhallgatni, hogy a báró nagyon homokos. A néző kap egy kellemesen tálalt, jól elmesélt történetet, döcögésmentes dramaturgiával, nem kell ráfogni azt, jobb híján, hogy kicsit unalmas, kicsit hézagos, de nagyon szép. Én élvezem. És magyarul, mert bár csudára nem korszerű, nekem ki van írva DVD-re, szinkronizálva és feliratosan is.

Egyébként az a furcsa, hogy a Villeneuve-film előzeteseiben a látvány nekem kimondottan unalmasnak ígérkezik. Egyetlen tónus az egész. Életszerűtlen. Azt hiszem, valójában az előzeteseket csinálták meg rosszul. Az előzetest látva eszembe sem jutna a moziba sietni. Elfogadom, hogy a moziban, nagy vásznon, dübörgő zajokkal lehet fenomenális élmény, én, ha nem csak egy fél film lenne, talán meg is néztem volna már, hiszen a regényt, magát a Dűnét, a folytatások nélkül, szeretem. Egyszer majd, évek múlva, megtudom talán, lemaradtam-e most valami nekem fontosról.

Bejegyzés: FILMKRITIKA (SPOILERMENTES): Dűne (Dune)

Ferenc Éri 2021.10.25. 13:30:16

@Gyingizik: Azért az sem reménytelen, többször megnéztem. Más megközelítés, kevesebb pénz.

Bejegyzés: FILMKRITIKA (SPOILERMENTES): Dűne (Dune)

Gyingizik 2021.10.25. 12:39:42

Csak nem a Dűne 2000-re gondolsz? Épp tegnap én is belenéztem (fenn van a jutyúbon) hát mit mondjak... Villeneuve filmjéhez képest kb. Pirx pilóta kalandjai... A karakterábrázolás és a jelmezek is.

Bejegyzés: FILMKRITIKA (SPOILERMENTES): Dűne (Dune)

Androsz · http://wikipedia.blog.hu/ 2021.10.24. 14:49:02

@Nagytotál: "Azzal pedig tisztában vagyok, hogy ez az első könyv fele volt, [...] egy ilyen volumenű regény szimplán így alkalmas arra, hogy elmeséljék."

Nem tudok visszaemlékezni másik olyan esetre, amikor csak egy fél regényt dolgoznak filmmé, és a másik felét csak ígérik, feltételesen. Akkor ez egy fél film. Örülök annak, hogy látnivalóként tetszett neked, egyszer majd talán én is látni fogom, ha nem is moziban, mert mozi többé nem fogja műsorra tűzni, a korunkban érvényes gyakorlat szerint. (Szerencsémre fiatal koromban a mozik sok régebbi filmet is vetítettek, a mai fiataloknak már nincs ilyen szerencséjük.) Pedig amikor (ha) bemutatják majd a másik fél filmet, jó ötlet volna elővenni az első felét is, de akkor már csak a tévéknek fogja a forgalmazó sugalmazni a levetítést, a moziknak nem. Ez nekem sajnos nem tetszik. Én nem szoktam hozzá ehhez a barbár termelői filozófiához, és erre a kis időre már nem is akarok. Nem baj, én élvezem a regényt, és tegnap megnéztem a minisorozat első részét. Jól esett. Van még öt. Én jól elvagyok vele. A többin nem izgatom magam.

Bejegyzés: FILMKRITIKA (SPOILERMENTES): Dűne (Dune)

Kyria 2021.10.24. 12:40:59

A sebezhetetlen életem legunalmasabb és legérdektelenebb filmje volt, pedig filmrajongóként elég pocsék alkotást láttam. De ezt azóta sem bírta alulmúlni semmi. (Ez nem azt jelenti, hogy nem tartom tiszteletben a véleményed, mindössze homlokegyenest ellenkezik az enyémmel.)
Egyébként érdekes műfaj ez a filmkririka: az egyik mennybe meneszti, a másik a sárba tapossa ugyanazt. Együgyű kis halandóként azt vélném, hogy vannak egyetemleges minőségi feltételek, mint pl. szereplőválasztás (mármint mennyire hihető a karakter), képi világ, díszletek, jelmezek, zene és mindezek összhangja, meg még sok más, de úgy tűnik mégsem. Bár, eddigi tapasztalataim szerint, amit a kritika lehúzott, általában sokkal jobban tetszett, mint ami dicsért.

Bejegyzés: FILMKRITIKA: Idő (Old)

Nagytotál 2021.10.24. 12:04:30

@Androsz: Arra utaltam, hogy filmként nem működtek. Azt, hogy adaptációként sem, elhiszem azoknak, akik olvasták. A film után mindenképpen beszerzem őket, én így szoktam adaptációk esetében.

Azzal pedig tisztában vagyok, hogy ez az első könyv fele volt, de ennek semmi köze semmilyen termelői filozófiához szerintem, egy ilyen volumenű regény szimplán így alkalmas arra, hogy elmeséljék. Én szívesen megnézek 3-at is ebből, mivel ahogy leírtam, elég jól sikerült, sőt, erre is elmegyek még egyszer, mert megéri a pénzét.

Bejegyzés: FILMKRITIKA (SPOILERMENTES): Dűne (Dune)

Androsz · http://wikipedia.blog.hu/ 2021.10.23. 21:20:48

"aki soha nem olvasta a regényeket (mint én), vagy soha nem látta azok adaptációjára tett félresikerült próbálkozásokat."

Ha nem olvastad, akkor honnan tudod, hogy az adaptáció félresikerült? Azokat láttad? Ha pedig olvastad volna, akkor most elégedetlen lennél, mert az agyonhype-olt film csak a felét dolgozta fel, sajátos termelői filozófiát követve, a másik felét csak akkor kezdik el, ha ezt elég engedelmesen és szorgosan fogyasztja a fogyasztó.

Bejegyzés: FILMKRITIKA (SPOILERMENTES): Dűne (Dune)
süti beállítások módosítása